SYMPTOMS

7 מזונות שמנקים את הכבד באופן טבעי

הכבד שלך הוא הניקוי הרעלים העיקרי בגופך והוא יכול להתמודד לחלוטין עם צריכה מתונה של אלכוהול, מזון שומני ופינוקים מסוכרים. הכבד מצטיין בהמרת רעלים למוצרי פסולת, ניקוי הדם, וחילוף חומרים מזינים ותרופות כך שהם יכולים להשתמש בגוף.

אבל הכבד יכול בקלות להיות מוצף אם אתה אף פעם לא נותן לו הפסקה. ישנם מוצרים רבים בשוק שמתיימרים לנקות רעלים מהכבד שלך לאחר הפחתת יתר, אבל באמת שאין דבר כזה גמילה כבד אמיתית כי זה מה שהכבד שלך עושה כל הזמן. אין נתונים מדעיים התומכים ביעילותם של מוצרים אלה, והם עלולים אף להיות מסוכנים.

ובכל זאת, יש לטפל בכבד שלך בכדי להמשיך ולתפקד בצורה בריאה. אם קפסולה לא תעשה זאת, מה כן? במילה אחת, אוכל. אכילה בריאה היא המתנה הטובה ביותר שתוכלו לתת לכבד שלכם, והחדשות הטובות הן שאתם כנראה כבר צורכים רבים מהמאכלים הידידותיים לכבד ברשימה שלנו.

המשך לקרוא כדי לבדוק כמה אתה מצליח בכבד שלך, ולמד כמה דרכים לשיפור בריאותו.

1. קפה ותה

קפה הוכח כמגן על הכבד מפני מחלות, גם אם יש לך כבר בעיות בכבד. קפה מוריד את הסיכון לשחמת וסרטן הכבד וכן מפחית דלקת מזיקה. חוקרים חושבים שזה עובד בגלל יכולתו למנוע הצטברות תאי שומן, אחד הסמנים למחלות כבד. היתרונות החזקים ביותר רואים אצל אנשים ששותים לפחות שלוש כוסות ביום, אז אל תקשיב למישהו שאומר שיש לך בעיה.

מחקרים מראים כי צריכת תה ירוק קשורה גם לבריאות טובה יותר בכבד, אך יתכן שתצטרך לשתות 5-10 כוסות ביום. למי יש כל כך הרבה זמן לרוץ לשירותים? עדיין, דלג על תוספי התה הירוק המרוכזים, מכיוון שיותר מדי יכול למעשה להשפיע על הכבד. נראה כי תה שחור עוזר להפוך את ההשפעות של תזונה עשירה בשומן. קיצור סיפור ארוך – תהנו ככל האפשר מכל תה מכל סוג שתתרצו בכל יום, אך בדקו עם המסמך שלכם אם הכמות הזו עולה על 10 כוסות.

2. אשכוליות

אשכוליות נהדרות לכבד בגלל נוגדי החמצון שלה. שני הנוגדי החמצון העיקריים באשכולית הם נרנינגין ונאררין, המסייעים להפחתת הדלקת ולהגנה על תאי הכבד. נראה שהם גם מונעים צמיחה של רקמת חיבור מוגזמת ומורידים את כמות השומן המאוחסן בכבד.

מעניין לציין כי נרנגין הוכח במחקרי עכברושים כשיפור ביכולתו של הכבד לחילוף חומרים של אלכוהול וכנגד כמה מההשפעות השליליות של האלכוהול. בפעם הבאה שאתם עומדים לחגוג, אכלו קצת אשכוליות כחטיף לפני שתעשו צילומים ותוכלו לחסוך לעצמכם את ההנגאובר המתיש. הכבד שלך יודה לך על זה.

3. אוכמניות וחמוציות

אוכמניות וחמוציות מכילות קטגוריה של נוגדי חמצון הנקראים אנתוציאנינים. מעבר להענקת פירות יער בצבעים המובהקים שלהם, נוגדי חמצון אלה חוברו לכמה יתרונות בריאותיים בכבד.

אכילת אוכמניות וחמוציות מדי יום במשך 3-4 שבועות הוכחה כמגנה על הכבד על ידי מניעת התפתחות נגעים, רקמות צלקת ופיברוזיס. אוכמניות במיוחד מגבירות את תגובת התאים החיסוניים כמו גם אנזימים נוגדי חמצון. תמצית אוכמניות מעכבת גם את צמיחתם של תאי סרטן הכבד במחקרים ממבחנה, אולם יש צורך במחקר רב יותר בבני אדם.

4. ענבים

ענבים, בעיקר זנים אדומים, מכילים כמה תרכובות צמחיות מועילות. זה ששמעתם עליו כנראה הוא רזברטרול, הידוע גם כתירוץ נהדר לשתות יין אדום. רזברטרול מסייע לכבד על ידי הפחתת דלקת והגנה מפני נזק של רדיקלים חופשיים. הצריכה הרגילה נחשבת כמפחיתה גם את הסיכון לחלות בסרטן.

מחקר קטן שנערך בקרב אנשים עם מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD) הצביע על כך שצריכה יומית של תמצית זרעי ענבים במשך שלושה חודשים שיפרה את תפקוד הכבד שלהם. כמובן שתמצית זרעי ענבים היא הרבה יותר מרוכזת ממה שתקבלו בענבים שלמים, או יין לצורך העניין.

אבל זה לא מזיק להפוך ענבים להרגל יומיומי, ואתה בהחלט יכול לשאול את הרופא שלך אם הוא או היא חושבים שמשטר תמצית זרעי ענבים הגיוני עבורך.

5. אגס עוקצני

אגס עוקצני הוא למעשה סוג של קקטוס אכיל. יתכן שלא תצליחו למצוא אותו במכולת המקומית שלכם, אבל כדאי להציץ מכיוון שהפרי המעניין הזה הוכח כמפחית את הסימפטומים של הנגאובר. משתתפי המחקר דיווחו כי הם חשים פחות בחילה, יובש בפה וסבלנות כללית אם הם שתו תמצית אגס עוקצנית לפני שהם צורכים אלכוהול.

הנגאובר מצביע על כבד הנאבק בעיבוד כמות האלכוהול שניתנה לו. נראה כי תמצית אגס עוקצנית מפחיתה את הנזק החמצוני שנגרם לכבד לאחר שתייה מרובה, כמו גם מסייעת לשמור על יציבות נוגדי חמצון ודלקת.

אבל מעבר להיותם לטובת ילדי מכללות בכל מקום, אגס עוקצני משמש כבר זמן רב ברפואה הוליסטית לטיפול במחלות כבד כמו גם כיבים, פצעים ועייפות.

6. מיץ סלק

לסלק טעם ארצי מאוד מובהק, ויש מעט מאוד אנשים שיכולים לקחת אותם או לעזוב אותם. או שאתה אוהב סלק או שאתה באמת לא. אבל אם אתה יכול לסבול אותם, תאכל, כי סלק מכיל נוגדי חמצון בקטגוריה המכונה betalain. תרכובות אלה נהדרות להפחתת נזק חמצוני ודלקת בכבד, כמו גם להגברת אנזימים מרעלים.

למרות שרוב המחקרים נעשו על מיץ סלק, אנו יכולים להניח שאכילתם שלמים מועילה גם כן. אבל אפילו אלה מאיתנו שלא אוהבים סלק עשויים להיות מסוגלים לסבול קצת מיץ סלק בשייקים שלהם, אולי מוסווה לטעם של אוכמניות וחמוציות שאנחנו צריכים לאכול.

7 מזונות אלה מנקים באופן טבעי את הכבד על ידי הפחתת ההשפעות של הרגלים תזונתיים רעים ומאפשרים לו לבצע את עבודתו בצורה נכונה. כאשר הכבד מוגזם על ידי סוכר, אלכוהול ומזון שומני, הוא אינו מסוגל לחילוף חומרים של הכל ומתחיל לפתח משקעים שומניים בתוך עצמו. זוהי תמצית מחלת הכבד והיא יכולה להיות קטלנית.

הכבדים הבריאים ביותר אינם צריכים להתמודד עם השלכות הפינוק התזונתי, אך מכיוון שזה העולם האמיתי וכולנו צריכים להרפות לפעמים, העצה הטובה ביותר היא פשוט להתמכר למתינות תוך הקפדה על בניית שפע של כבד- אוכל ידידותי לתזונה היומית שלך. בהחלט דלג על תוספי הגמילה הבלתי נבדקים והלא מוסדרים בשוק. אתה יכול לסמוך על הכבד שלך שימשיך לעבוד קשה עבורך כל עוד הוא מקבל קצת אהבה בתמורה.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close